Asus ROG Strix GT35 G35CG Gaming PC (Windows 10)
Body
| Weight (kg) | 15 |
| Height (mm) | 501 |
| Width (mm) | 279 |
| Depth (mm) | 433 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 5 |
Processor
| Model | Intel Core i7-11700KF |
| CPU speed | 3.6GHz to 5.0GHz |
Platform
| Operating system | Windows 10 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | Yes |
Features
| Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3080 10GB DDR6X |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD + 2TB HDD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
Front: 2x USB 3.2 Type-A 2x USB 3.2 Type-C Rear: 6x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-A 1x USB 3.2 Type-C |