Asus ROG Strix GT15 Gaming PC (Windows 10)
Body
| Weight (kg) | 11 |
| Height (mm) | 498 |
| Width (mm) | 185 |
| Depth (mm) | 421 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model | Intel Core i5-12400F |
| CPU speed | 2.5GHz to 4.4GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | No |
Features
| Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Special features |
12 processor threads AURA SYNC 105W air cooler |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB DDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 700W |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD + 1TB HDD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| Other port connections | SATA x4 |
| 3.5mm audio input |
Yes Front - 1 Rear - 5 |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
Front: 1x USB 3.2 Type-A 1x USB 3.2 Type-C Rear: 6x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Type-A 1x USB 3.2 Type-C |