Asus ROG Strix G17 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4S1P 4-Cell Lithium-ion |
| Charge rate | 90WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 395x282x28.3 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Cooling system |
ROG Intelligent Cooling Arc Flow Fans 4x Fan outlets |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 9 6900HX Mobile Processor |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display features | Adaptive-Sync |
| Dolby | Dolby Vision HDR |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | WQHD |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 17.3 |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 240Hz |
| Screen type | Anti-glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home (64-Bit) |
Memory
| RAM | 32GB |
| Speed | DDR5-4800MHz |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Per-key RGB |
| Document viewer | Yes |
| G-Sync | Yes - via USB-C |
| Keyboard type | Chiclet keyboard with overstroke technology and dedicated hotkeys |
| Music player | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI Noise Cancelation |
| RGB lighting | Aura Sync Light Bar |
| Special features | GPU MUX Switch |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - array |
Security
| Security features |
BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3070Ti Laptop 8GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply |
ΓΈ6 280W AC Adapter Input: 100-240V AC 50/60Hz universal Output: 20V DC 14A 280W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Smart Amp Technology Hi-Res certification (for headphone) |
| Dolby | Dolby Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.0b |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.2 Gen 2 with DisplayPort, Power Delivery and G-SYNC compatibility 1x USB-C 3.2 Gen 2 2x USB Type-A 3.2 Gen 1 |