Asus ROG Strix G17 G713 Gaming Laptop (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 395x30.8x282 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | AMD Ryzen 9 7845HX |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 17.3 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Chiclet Keyboard |
| G-Sync | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI Noise Cancellatiion |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Front-facing camera resolution | 720p |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type A 2x USB-C 3.2 Gen 2 |