Asus ROG Strix G16CHR Gaming Desktop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 185x510x421 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 11 |
Processor
| Processor core count | 20 |
| Processor thread count | 28 |
| Model | Intel Core i7‑14700KF |
| CPU speed | Up to 5.3GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6E |
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 64GB |
| RAM | 16GB |
| Speed | 5600MHz |
Features
| Cooling system | Air Cooler |
| Noise cancelling | Yes - AI |
| Special features | Aura Sync |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 700W |
| Power source | Mains |
Sound
| Audio details | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes - 3 |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Microphone input | Yes |
| PS/2 port | Yes |
| USB port |
4x USB 2.0 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x USB 3.2 Gen 1 Type-c 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone jack | Yes |
Additional Information
| Software/Apps included | MyASUS |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |