Asus ROG Strix G16 G615 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Battery capacity | 90WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 22.8-30.8x354x268 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 2.65 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Intel Core Ultra 9 Processor 275HX |
| CPU speed | Up to 5.4GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 16 |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 240Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Device memory | 64GB |
Features
| Backlight keyboard | Yes - per-key RGB |
| Expansion capability |
2x DDR5 SO-DIMM slots 2x M.2 PCIe |
| G-Sync | Yes |
| Special features |
Trusted Platform Module AI noise-canceling technology Aura Sync Light Bar Pantone Validated MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Intel AI Boost NPU up to 13TOPS ROG Nebula Display Tri-Fan technology |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Front-facing camera resolution | 1080p |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 5 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| USB port | 3x USB 3.2 Gen 2 Type A |