Asus ROG Strix G16 G614 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell lithium-ion |
| Battery capacity | 90WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 354x30.4x264 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Model | Intel Core i9-13980HX |
| CPU speed | Up to 5.6GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 16-inch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Chiclet Keyboard |
| G-Sync | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI noise cancelling |
Graphics card
| Memory (MB) | 12000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Front-facing camera resolution | 720p |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 2 Type A 1x USB-C 3.2 Gen 2 |