Asus ROG Strix G13CHR Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 180x428x430 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Cooling system | Air cooling |
| Processor core count | 20 |
| Processor thread count | 28 |
| Model | Intel Core i7-14700F |
| CPU speed | Up to 5.3GHz |
Platform
| Operating system |
Windows 11 Home Windows 11 Pro |
Memory
| Expandable memory | Up to 64GB |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Card slot | Yes |
Features
| G-Sync | No |
| Special features | Asus Aura Sync |
Security
| Security features | Trusted Platform Module |
Graphics card
| Memory (MB) | 16000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
700W 80+ Bronze Peak: 750W |
Sound
| Surround sound | 7.1 channel surround sound |
Storage
| Hard drive type | M.2 2280 NVMe PCle 4 SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 3x Audio jacks |
| 3.5mm audio output | 1x 3.5mm combo audio jack |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
4x USB 2.0 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |