Asus ROG G22CH Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 115x286.9x323 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 8.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Cooling system |
Air cooling Liquid cooling |
| Processor core count | 20 |
| Processor thread count | 28 |
| Model | Intel Core i7-14700F |
| CPU speed | Up to 5.3GHz |
Platform
| Operating system |
Windows 11 Home Windows 11 Pro |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB |
Features
| Special features |
Game Ready Drivers GeForce Experience Aura Sync Armoury Crate |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 12000 |
| Memory type | GDDR6X |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
NVIDIA Studio NVIDIA Encoder NVIDIA Broadcast |
Power
| Power supply |
600W 80+ Gold |
Sound
| Audio details |
High Definition 7.1 Channel Audio Two-Way AI Noise Cancelation |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos |
Storage
| Hard drive type | M.2 2280 NVMe PCle 4 SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 3x Audio jacks |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | 3.5mm Combo Audio jack |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 2 2x USB Type-A 3.2 Gen 1 2x USB Type-A 2.0 1x USB-C 3.2 Gen 2 Type-C |