Asus ProArt PX13 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 73Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 298.2x15.8x209.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.38 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA NPU |
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Display HDR True Black 500 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 13.3 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | WQXGA |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM |
24GB DDR5 32GB DDR5 |
| Card slot | Micro SD |
Camera
| Camera type | FHD IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Web browser | Yes |
Security
| Facial recognition | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
70% less harmful blue light TÜV Rheinland-certified SGS Eye Care Display |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4060 NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | 200W AC adapter |
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
Sound
| Audio details |
Smart Amp Technology harman/kardon (Premium) |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity |
1TB 2TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-A 2x USB Type-C (Thunderbolt 4) |
| Headphone jack | Yes |