Asus NUC 14 PRO Plus Desktop PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Integrated |
Body
| Dimensions (mm) | 144x41x112 (WxHxD) |
| Weight (g) | 600 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Model |
Intel Core Ultra 9 Processor 185H Intel Core Ultra 7 Processor 165H Intel Core Ultra 7 Processor 155H Intel Core Ultra 5 Processor 135H Intel Core Ultra 5 Processor 125H |
| CPU brand | Intel |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Expandable memory | 2TB/4TB |
| RAM | 48GB |
| Speed | 5600MHz |
Security
| Security features | Firmware Trusted Platform Module |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Amperage | 6.32A/7.69A |
| Power source | Mains |
| Power supply | 120W/150W Power adapter |
| Voltage | 19V/19.5V |
Storage
| Hard drive type | PCle Gen 4 SSD |
| Hard drive capacity | 128GB |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 Type-C |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 2x HDMI 2.1 |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen2x2 Type-C 3x USB 3.2 Gen2 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | Windows 11 |