Asus NUC 14 Pro Mini Desktop PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Integrated |
Body
| Dimensions (mm) | 117x54x112 (WxHxD) |
| Weight (g) | 600 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 18 |
| Model |
Intel Core Ultra 5 125H Intel Core Ultra 5 135H |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Messaging
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| Card slot | 2x DDR5 SO-DIMM |
| RAM | 16GB |
| Device memory | 48GB/96GB |
| Card max size | 1TB/4TB |
| Speed | 5600MHz |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Arc |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Amperage | 6.32A |
| Power source | Mains |
| Power supply | 120W Power adapter |
| Voltage | 19V |
Accessory
| VESA wall mount supported | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
1x USB Type-C 3.2 Gen 2x2 3x USB Type-A 3.2 Gen2 1x USB Type-A 2.0 2x Thunderbolt 4 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Pro |