Asus MB166C 16-inch ZenScreen Portable Monitor
Body
| Dimensions (mm) | 360.1x225.6x11.8 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.78 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250cd/m² |
| Colours | 262K |
| Contrast ratio | 800:1 |
| Display features |
Trace free technology SPLENDID technology Colour temperature selection (4) QuickFit HDCP 1.4 DisplayWidget |
| Display type | LED |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch (mm) | 0.179 |
| Response time | 5ms (GTG) |
| Screen size | 15.6-inches |
| Viewing angle | 178º |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| Game mode | GamePlus |
| Tripod thread | 1/4" Tripod Socket |
Accessibility
| Accessibility features |
TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 5.24W Power saving: 0.5W |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes - USB Type-C |