Asus Intel i5-14400F Gaming PC (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 180x428x430 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 8.0 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Cooling system | Air Cooling |
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i5-14400F |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB DDR5 |
| Card slot | Yes |
Features
| G-Sync | No |
| Special features | Asus Aura Sync |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 16GB DDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
550W 80+ Gold Peak: 650W Semi-Fanless Technology |
Sound
| Surround sound | 7.1 channel surround sound |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB M.2 2280 NVMe PCle 4.0 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 1x 3.5mm combo audio jack |
| Display port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
4x USB Type-A 2.0 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |