Asus Chromebook Plus CX1405CTA Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 42Whrs |
Body
| Dimensions (mm) | 324.5x17x214.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.39 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core 3-N355 |
| CPU speed | Up to 3.9GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | Up to 300 nits |
| Colour gamut | NTSC 45% |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size | 14-inch |
| Viewing angle | Wide view |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 8GB |
Features
| Webcam | 1080p FHD |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet Spill-resistant |
| Touchpad | Yes |
Security
| Security features | Titan C Security Chip |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive type | eMMC |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | ChromeOS |