Asus Chromebook CX1505CKA Laptop
Battery
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 42Wh |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 2 |
| Processor thread count | 2 |
| Model | Intel Celeron N4500 |
| CPU speed | Up to 2.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | Up to 300 nits |
| Colour gamut | NTSC 45% |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Panel type | TN |
| Screen size | 15.6-inch |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | Wide view |
| Aspect ratio | 16:9 |
Platform
| Operating system | ChromeOS |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | 720p HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlit keyboard | No |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet Spill-resistant |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive type | eMMC |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-A 1x USB 3.2 Type-C |