Asus Chromebook CX1405CKA Laptop
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | 3-cell Li-ion |
| Battery capacity | 42WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 325x20x214 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 2 |
| Processor thread count | 2 |
| Model | Intel Celeron N4500 |
| CPU speed | Up to 2.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | NTSC 45% |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 25ms |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | No |
| Viewing angle | 170° |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Memory
| Memory type | LPDDR4X |
| RAM | 4GB/8GB |
Camera
| Camera type | FHD |
| Resolution | 1080p |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet Spill-resistant |
| Touchpad | Yes |
Security
| Security features | Titan C Security Chip |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W AC adaptor Type-C |
Storage
| Hard drive type | eMMC |
| Hard drive capacity | 32GB/64GB/128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 3.2 Gen 1 1x USB Type-C 3.2 Gen 1 |
Software
| Operating system | ChromeOS |