Asus Chromebook CX1400 Laptop
Battery
| Usage time | Up to 12 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Power saving | Power saving mode |
| Battery capacity | Up to 50WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 326.5x228.7x18.7 (WxDxH) |
| Weight (kg) | Up to 1.47 |
Panel
| Anti glare | Yes |
| Brightness (nit) | Up to 250 |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| USB type |
2x USB-C 2x USB 3.2 Type-A |
| WiFi | Yes - 5/6 |
| Bluetooth | Yes - 4.2/5.2 |
Processor
| Processor core count |
Intel Celeron N3350 Processor: 2 Intel Celeron N4500 Processor: 2 Intel Pentium Silver N6000 Processor: 4 |
| Model |
Intel Celeron N3350 Processor Intel Celeron N4500 Processor Intel Pentium Silver N6000 Processor |
| CPU speed |
Intel Celeron N3350 Processor: 2.4GHz Intel Celeron N4500 Processor: 2.8GHz Intel Pentium Silver N6000 Processor: 3.3GHz |
Display
| Resolution | Up to 1920x1080 |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | Full HD |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | LED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | ChromeOS |
Memory
| Memory card slot | 1x microSD card slot |
| RAM | Up to 4GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes - 720p HD |
Features
| Document viewer | Yes |
| Foldable | Yes - 180° hinge |
| Keyboard type |
1.5mm key travel Spill-resistant |
| Music player | Yes |
| Special features |
Sand boxing Verified boot Built-in virus protection Family Link The Launcher Smart Lock The Everything Button Offline access Automatic updates |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Security
| Security features | Titan C Security Chip |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
Intel® HD Graphics 500 Intel® UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply |
45W USB-C AC Adapter Output: 15V DC, 3A, 45W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
Storage
| Hard drive capacity | Up to 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |