Asus 2024 TUF A16 FA607PV-QT022W Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 90WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 355x28.2x252 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.27 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 9 7845HX |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | Yes - LED |
| Brightness | 400cd/m² |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Screen size | 16-inch |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | DDR5 |
| Maximum memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB |
| Speed | 5200MHz |
Camera
| Camera type | HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Document viewer | Yes |
| G-Sync | Yes - NVIDIA |
| Music player | Yes - app required |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model |
Integrated: AMD Radeon 610M Dedicated: NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 280W AC adaptor |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |