Asus 2024 TUF A14 Gaming Laptop (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 311x227x19.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA NPU up to 50TOPS |
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Chiclet Keyboard |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| G-Sync | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V AC, 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD |
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes - MicroSD |
| USB port |
2x USB 3.2 Type A Gen 2 1x USB-C 3.2 Gen 2 1x USB Type-C 4 |