Asus 2024 ROG Zephyrus G16 GU605MV-QR138W Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 90WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 354x16.4x246 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.85 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 9 185H |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 500cd/m² |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Response time | 0.2ms |
| Screen size | 16-inch |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | LPDDR5X |
| RAM | 32GB |
| Card slot | SDXC UHS-II |
Camera
| Camera type | IR webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Cooling features |
Vapor chamber cooling system ROG Intelligent Cooling Arc Flow Fans 2.0 0dB Ambient Cooling Tri-Fan Technology |
| G-Sync | Yes - NVIDIA |
| Keyboard type | Chiclet |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | AI noise cancelling |
Security
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module BIOS protection |
| Windows Hello | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model |
Dedicated: NVIDIA GeForce RTX 4060 Integrated: Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 200W AC adapter |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Woofer | Yes - 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 3x array |
| Built-in speakers | Yes - 4 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |