Asus 2024 ROG Zephyrus G16 GU605 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-Ion |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 90Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 354x16.4x246 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.85 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 9-185H |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 500cd/m² |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display features |
NVIDIA G-SYNC compatible Adaptive-Sync technology Glass cover Pantone Validated Dolby Vision VESA DisplayHDR 500 Delta E=1 colour accuracy ROG Nebula Display Dynamic Boost MUX Switch NVIDIA Advanced Optimus NVIDIA Studio |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 16 |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 240Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory card supported | SDXC UHS-II Card |
| RAM | 32GB LPDDR5X SDRAM |
Camera
| Camera type | 1080p |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - RGB |
| Cooling features |
Vapor chamber cooling system ROG Intelligent Cooling Arc Flow Fans 0dB Ambient Cooling Tri-Fan Technology |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Chiclet keyboard 4 hot keys 1 RGB zone 1.7mm travel distance |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | AI noise cancelling |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features |
Firmware Trusted Platform Module BIOS protection |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
NVIDIA GeForce RTX 4060 Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Woofer | Yes - 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB NVMe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 3 array |
| Built-in speakers | Yes - 4 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Multi-media card reader | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Type-C 2x USB 3.2 Type-A 1x Thunderbolt 4 |