Asus 2024 ROG Zephyrus G14 GA403 Gaming Laptop (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 311x163x220 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.5 |
Panel
| Brightness (nit) | 500 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD XDNA NPU up to 16TOPS |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 9 8945HS |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
| Card slot | microSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Chiclet Keyboard |
| Cooling features | ROG intelligent cooling |
| G-Sync | Yes |
| Noise cancelling | Yes - AI noise cancelling |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 laptop GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V AC, 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Tweeter | Yes - 2 |
| Woofer | Yes - 2x 2W dual-force with Smart Amp Technology |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 3-microphone array |
| Front-facing camera resolution | 1080p |
| Built-in speakers | Yes - quad speakers |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Type A 1x USB-C 3.2 Gen 2 1x USB-C 4 |