Asus 2024 ROG Strix G13CH Gaming PC (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 180x430x428 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 8.0 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i5-13400F |
| CPU speed | Up to 4.6GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB DDR4 |
Features
| Special features | Asus Aura Sync |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3060Ti 8GB GDDR6 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 500W 80+ Gold PSU |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB M.2 NVMe SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 4x Audio jacks |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port |
4x USB Type-A 2.0 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |