Asus 2023 TUF F15 FX507VV-LP148W Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Battery capacity | 90WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 354x24.9x251 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Model | Intel Core i7 -13620H |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Backlight technology | Yes - LED |
| Brightness | 250cd/m² |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Screen size | 15.6-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Maximum memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB |
| Speed | 3200MHz |
Camera
| Camera type | HD |
| Front-facing camera resolution (MP) | 1280x720 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| G-Sync | Yes - NVIDIA |
| Touchpad | Yes |
Security
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 100-240V AC 50/60GHz |
| Wattage | 240W AC adaptor |
| Power consumption |
Typical: 45W Maximum: 115W |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |