Asus 2023 TUF A15 Gaming Laptop (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 354x251x22.4-24.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 7 7735HS |
| CPU speed | Up to 4.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Chiclet Keyboard |
| G-Sync | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V AC, 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Front-facing camera resolution | 720p |
| Built-in speakers | Yes - 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2.1 |
| USB port |
2x USB 3.2 Type A Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 2 1x USB-C 4 |