Asus 2023 ROG Ally Handheld Console
Battery
| Battery life | 6 hours |
| Battery type | 4-cell Li-ion |
| Charging time (hrs) | 1 |
| Battery capacity | 40Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 280x111x21.2 (WxHxD) |
| Weight (g) | 608 |
Processor
| GPU | AMD radeon navi3 |
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD ryzen Z1 extreme |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi | Yes |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 500 nits |
| Display features |
Glossy Gorilla glass DXC Gorilla glass victus NTSC 72% sRGB 100% Adobe 75.35% |
| Display type | IPS |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Multi-touch | Yes - 10-point |
| Response time | 7ms |
| Size (") | 7 |
| Touch screen | Yes |
| Refresh rate | 120Hz |
| Screen type | LED |
Operating system
| Operating system | Windows 11 home |
Sensors
| Gyroscope | Yes |
Memory
| RAM | 16GB |
Features
| Built-in microphone | Yes |
| Portable | Yes |
| Noise cancelling | Yes |
| Special features |
Smart amplifier technology Hi-Res audio certification ROG XG mobile Interface Acer aura sync technology |
Graphics card
| Model | AMD radeon graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply |
Rechargeable battery 65W power supply |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2 |
| Dolby Atmos | Yes |
Storage
| SD card reader | Yes - microSD card reader |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Finger print reader | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes |
| Headphone jack | Yes |