Asus 2022 TUF F15 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4S1P, 4-cell lithium-ion |
| Charge rate | 56Whrs |
Body
| Dimensions (mm) | 354x24.9x251 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Location services | Yes - via WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core i5-12500H |
| CPU speed | 2.5GHz to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut |
sRGB: 62.50% Adobe: 47.34% |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | LCD IPS |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Matte, Anti-glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Camera
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes - 1-Zone RGB |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Chiclet |
| Music player | Yes |
| Special features |
DirectX 12 Ultimate AURA SYNC |
| Touchpad | Yes - multitouch |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - array |
Security
| Security features |
BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply |
ΓΈ6.0, 200W AC adapter Output: 20V DC, 10A, 200W Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI noise-cancelling technology Hi-Res certification |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 1x Combo audio jack |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.0 |
| USB port |
1x USB-C 3.2 1x USB-C Thunderbolt 4 2x USB Type-A 3.2 |