Asus 2021 Chromebook CX1 CX1500 15.6"
Battery
| Usage time | Up to 42WHrs |
| Battery type | Long life rechargeable lithium polymer |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 189x361.3x249.9 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.8 |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| USB type |
2x USB 3.2 (Type A) 2x USB-C 3.1 (Type C) |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Intel Celeron N4500 (2-Core) |
| CPU speed | Up to 2.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | Anti-glare LED-backlit FHD |
| Screen type | LED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| Card slot | Yes - MicroSD |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | HD 720p webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Special features |
Chiclet keyboard Ergonomic keyboard 180° hinge |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | Yes - Google Assistant |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB eMMC |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |