Arlo Wired Video Doorbell
Features
| Outdoor | Yes |
| Night vision | Yes |
| Siren | Built-in |
| Activity tracking | Yes - Custom activity zones |
| Alerts | Yes |
| Audio | Yes - two-way |
| Motion detection | Yes |
| Pre-recorded message | Yes |
| Weather resistant | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 130x45x25 (HxWxD) |
| Weight (g) | 113 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
| WiFi frequency | 2.4GHz |
Display
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
Sensors
| Motion sensor | Yes |
Camera
| Aspect ratio | 1:1 |
| Resolution |
1080x1080 1536x1536 720x720 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Yes Alexa Apple Homekit SmartThings IFTT Google Assistant |
Power
| Voltage | AC 16 - 24V |
Smart Interaction
| Smart features |
Smartphone support Push notification support |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
| Microphone | Yes |
Dimensions
| Viewing angle (degrees) | 180 |
Operation
| Operating temperature | -20°C to 45°C |