Arlo Pro 5 Outdoor Security Camera
Battery
| Battery life | Up to 8 months |
| Charge time | 3.5 hours |
| Removable battery | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 78.4x52x89 (HxWxD) |
| Weight (g) | 316 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| WiFi |
2.4GHz 5GHz |
Camera
| Video recording | Yes |
Features
| Audio | Two-way audio |
| Field of view | 160° |
| Media streaming capability | 2 simultaneous 2K streams |
| Night vision | 850nm colour |
| Power |
3.85V 5W |
| Siren | Yes - 80dB |
| Lights | LED spotlight |
| Microphone | Single microphone with noise and echo reduction |
| Motion sensitive | Yes |
| Video | 2K 24fps HDR |
| Weather resistant | Yes - waterproof |
General
| Operating conditions | -20° C to 45° C |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility |
Arlo Secure app SmartThings Alexa IFTTT |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
Connection type
| Wireless | Yes |