Arlo Essential 2 HD Outdoor Security Camera
Features
| Outdoor | Yes |
| Night vision | Yes - colour |
| Siren | Yes - 80dB volume |
| Audio | Two-Way |
| Field of View | 130° |
| Motion detection | Yes - up to 7m |
| Special features |
AI Fire Detection AI Package Detection LED Spotlight |
| Weather resistant | Yes - IP65 |
| Wall mounting | Yes |
| Face detection | Yes - AI |
Battery
| Battery life | Up to 6 months |
| Battery type | Lithium Polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 53x93x59 (WxHxD) |
| Weight (g) | 406 |
Connectivity
| WiFi | Yes |
Network
| Frequency | 2.4GHz |
Camera
| HD video recording | Yes - 1080p |
| Resolution | HD |
| Zoom | Up to 12x |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Arlo Secure |
| Compatibility | IFTTT |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
| Wattage | 5W |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Operation
| Operating temperature | -20°C to 45°C |