Apple Watch Series 7
Physical specifications
| Dimensions | 45 x 38 x 10.7 mm |
| Weight | 42.3 g |
| IP rating (protection against dust and water) | IP6X certified 50m water resistant |
Screen and keys
| Screen type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Screen size | 1.9 inches |
| Resolution | 484 x 396 pixels |
Picture, video and sound
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | eSIM |
Processor
| Chipset | Apple S7 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
Memory
| Storage | 32 GB |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| Heart rate sensor | Yes |
Battery
| Battery type | Li-Ion, non-removable |
| Standby time | Up to 18 hours |
Operating system
| Operating system | watchOS 8 |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |