Apple Watch Series 3
Physical specifications
| Dimensions | 42.5 x 36.4 x 11.4 mm |
| Weight | 52.8 g |
| IP rating (protection against dust and water) | N/A, (water resistant up to 50 m) |
Screen and keys
| Screen type | OLED touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 1.65 inches |
| Resolution | 390 x 312 pixels |
Picture, video and sound
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Mono |
SIM
| SIM type | eSIM |
Processor
| Chipset | Apple S3 |
| CPU | Dual-Core |
| GPU | PowerVR |
Memory
| Storage | 16 GB |
| RAM | 768 MB RAM |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n, 2.4 GHz |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | Yes |
| Heart rate sensor | Yes |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 341 mAh battery |
| Standby time | Up to 18 hours |
Operating system
| Operating system | watchOS 4 |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |