MacBook Pro 2020 (Version 13)
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Battery type | 58Wh lithium-polymer |
| Standby time | Up to 30 days |
Body
| Weight (kg) | 1.4 |
| Height (mm) | 15.6 |
| Width (mm) | 304.1 |
| Depth (mm) | 212.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor core count | 4 |
| CPU speed | Up to 3.9GHz with Turbo Boost |
Display
| Pixels | 227ppi |
| Resolution | 2560x1600 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | Wide colour (P3) |
| Screen size | 13.3" |
| Display type |
Retina display True Tone technology |
Memory
| Memory (RAM) | 8GB |
Camera
| Camera type | 720p FaceTime HD |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Processor | Intel Core i5 |
| Microphone | Yes |
Graphics card
| Memory type | DDR3 SDRAM |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speaker type | In-built stereo |
Storage
| Hard drive type | Solid State Drive |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB |
Key Information
| Operating system | macOS |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| USB port | 2x Type-C (Thunderbolt) |
Display & Graphics
| Graphics type | Intel Iris Plus |