MacBook Pro (15" 2019)
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Battery type | 83.6Wh lithium‑polymer battery |
| Standby time | Up to 30 days |
Body
| Height (mm) | 155 |
| Width (mm) | 359.3 |
| Depth (mm) | 240.7 |
| Weight (g) | 183 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi |
802.11ac IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
Processor
| CPU speed | 2.6GHz 6-core 8th-generation Intel Core i7 processor |
Display
| Pixels | 220ppi |
| Resolution | 2880x1800 |
| Backlight technology | LED with IPS |
| Screen size | 15.4" |
Memory
| Memory (RAM) | 16GB |
Camera
| Camera type | 720p FaceTime HD |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Microphone | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice control VoiceOver Zoom Increase contrast Reduce motion Siri and dictation Switch control Closed captions Text to speech |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speaker type | In-built stereo |
| Speakers | Built-in stereo with HDR |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB/1TB |
Key Information
| Operating system | macOS |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | 1 |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| USB port | Type-C x4 (Thunderbolt) |
Display & Graphics
| Graphics type | Intel UHD 630 |