MacBook Pro (15", 2016)
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Battery type | 76Wh lithium‑polymer battery |
| Standby time | Up to 30 days |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi |
802.11ac IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
Processor
| CPU speed | 2.6GHz quad-core Intel Core i7 processor |
Display
| Pixels | 220ppi |
| Resolution | 2880x1800 |
| Backlight technology | LED with IPS |
| Screen size | 15.4" |
Memory
| Memory (RAM) | 16GB |
Camera
| Camera type | 720p FaceTime HD |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Fingerprint scanner | Yes |
| Microphone | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice control VoiceOver Zoom Increase contrast Reduce motion Siri and dictation Switch control Closed captions Text to speech |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speaker type | In-built stereo |
| Speakers | Built-in stereo with HDR |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB/512GB |
Key Information
| Operating system | macOS |
Interfaces/Ports
| Auxiliary input | 1 |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| USB port | Type-C x4 (Thunderbolt) |
Display & Graphics
| Graphics type |
Radeon Pro 450 switching to Intel HD Graphics 530 Radeon Pro 455 switching to Intel HD Graphics 530 |