MacBook Air 2020 M1 chip (Version 13)
Battery
| Usage time |
Wireless web: Up to 15 hours Apple TV app playback: Up to 18 hours |
| Battery type | Lithium‑polymer |
| Battery capacity | 49.9Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 304.1x16.1x212.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.29 |
Processor
| GPU |
7-core 8-core |
| Neural Processing Unit (NPU) | 16-core Neural Engine |
| Processor core count | 8 |
| Model | Apple M1 chip |
Connectivity
| WiFi | Yes - 6 |
| Bluetooth | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Brightness | 400 nits |
| Display features | True Tone technology |
| Display type | Retina LED |
| Pixels per " | 227 |
| Screen size | 13.3-inch |
| Wide Colour Gamut | Yes - P3 |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Touch ID | Yes |
Memory
| RAM | 8GB/16GB |
Camera
| Additional features | Advanced image signal processor |
| Camera | FaceTime HD |
| Resolution | 720p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Siri | Yes |
| Touchpad | Yes - Force Touch |
| Voice controls | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
VoiceOver Increase Contrast Reduce Motion Switch Control Live Captions Zoom |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 30W USB-C Power adapter |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB/2TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Three-mic array |
| Built-in speakers | Yes - stereo |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| USB port | 2x Thunderbolt/USB 4 ports |
Software
| Operating system | macOS |