MacBook 12" 2017 (Version 13)
Battery
| Usage time |
Up to 10 hours wireless web Up to 11 hours iTunes movie playback |
| Battery type | 41.4-watt-hour lithium-polymer battery |
| Standby time | Up to 30 days |
Body
| Dimensions (mm) | 13.1x280.5x196.5 (HxWxD) |
| Weight (g) | 920 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.0 |
| WiFi | Yes - WiFi- 802.11a/b/g/n/ac |
Processor
| Core | Dual-core Intel Core M5 |
| CPU speed | 1.2GHz to 2.7GHz with Turbo Boost |
Display
| Pixels | 226 PPI |
| Resolution | 2304 x 1440 |
| Backlight technology | LED with IPS |
| Screen size | 12" |
| Aspect ratio | 16:10 |
Memory
| Memory (RAM) | 8GB |
Camera
| Camera type | 480p FaceTime camera |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Microphone | Yes - dual |
Graphics card
| Graphics card type | Intel HD Graphics 615 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Speakers
| Speaker type | Built-in stereo |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB |
Key Information
| Operating system | macOS |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| Memory card slot | No |
| USB port | USB-C |
Additional Information
| Software/Apps included |
Photos iMovie GarageBand Pages Numbers Keynote Siri Safari FaceTime Messages Maps News Stocks Home Voice Memos Notes Calendar Contacts Reminders Photo Booth Preview iTunes Books App Store Time Machine |