iPad Pro 10.5
Physical specifications
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm |
| Weight | 469 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 10.5 inches |
| Resolution | 1668 x 2224 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 12 MP, f/1.8 |
| Front camera | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video recorder | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM; eSIM |
Processor
| Chipset | Apple A10X Fusion (10 nm) |
| CPU | Hexa-core, 2380 MHz, Hurricane and Zephyr, 64-bit, 10 nm |
| GPU | Apple GPU (12-core graphics) |
Memory
| Storage | 64/256/512 GB |
| RAM | 4 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.0, Proprietary |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 8134 mAh battery |
Operating system
| Operating system | iOS 11 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |