iPad mini
Physical specifications
| Dimensions | 200 x 134.7 x 7.2 mm |
| Weight | 312 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 7.9 inches |
| Resolution | 768 x 1024 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 5 MP |
| Front camera | 1.2 MP |
| Video recorder | 1080p@30fps |
| Flash | No |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Apple A5 (45 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP2 |
Memory
| Storage | 16/32/64 GB |
| RAM | 512 MB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, Proprietary |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | No |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 4490 mAh battery |
Operating system
| Operating system | iOS 9.3 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |