iPad mini 4
Physical specifications
| Dimensions | 203.2 x 134.8 x 6.1 mm |
| Weight | 299 g |
Screen and keys
| Screen type | IPS LCD touch screen, 16 million colours |
| Screen size | 7.9 inches |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels |
Picture, video and sound
| Main camera | 8 MP, f/2.4, 32mm (standard) |
| Front camera | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Video recorder | 1080p@30fps |
| Flash | No |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM; eSIM |
Processor
| Chipset | Apple A8 (20 nm) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Typhoon |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
Memory
| Storage | 16/32/64/128 GB |
| RAM | 2 GB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 2.0, Proprietary |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
| 4G calling | No |
| Wi-Fi calling | No |
Connectivity
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | No |
| Barometer | Yes |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion 5124 mAh battery |
Operating system
| Operating system | iOS 11 |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |