2025 MacBook Pro 14-inch M5 chip (Version 15)
Battery
| Usage time |
Up to 24 hours of video streaming Up to 16 hours of wireless web |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - 96W USB-C Power Adapter |
| Battery capacity | 72WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 312.67x15.49x221.23 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.55 |
Processor
| GPU | 10-core |
| Model | Apple M5 |
| CPU speed |
10-core 4 performÂance cores and 6 efficiency cores |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Charger connection type | MagSafe 3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Display
| Pixels | 254 ppi |
| Resolution | 3024x1964 |
| Brightness |
Typical: 1000 nits Peak: 1600 nits SDR: 1000 nits |
| Colours |
Wide colour (P3) 1 billion |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Size (") | 14.2 |
| Display type | Liquid Retina XDR with True Tone |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
Platform
| Operating system | macOS |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Touch ID | Yes |
Memory
| Expandable memory | Up to 32GB |
| RAM | 16GB/24GB |
| Card slot | Yes - SDXC |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 1080p FaceTime HD |
| Resolution | 12MP |
| Video recording | Yes |
Features
| Apple Intelligence | Yes |
| Apple Pay | Yes - Authorise payments using Touch ID |
| Backlight keyboard | Yes - Magic Keyboard |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Siri | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Digital Plus | Yes |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB/1TB/2TB/4TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Three-mic array |
| Built-in speakers | Yes - 6 |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port | 3x USB Type-C/Thunderbolt 4 |