2025 MacBook Air 13" M4 chip (Version 15)
Battery
| Usage time |
Up to 18 hours of video streaming Up to 15 hours of wireless web |
| Battery type | Integrated 53.8-watt-hour lithium-polymer |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - with 70W USB-C Power Adapter |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 304.1x11.3x215 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.24 |
| SIM type | N/A |
Processor
| GPU | Up to 10-core |
| Model | Apple M4 |
| CPU speed |
10-core 4 performÂance cores and 6 efficiency cores |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Charger connection type | MagSafe 3 |
| USB cable | Yes |
| USB type | 2x Thunderbolt / USB 4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Display
| Resolution | 2560x1664 |
| Brightness | 500nits |
| Colours | Wide colour (P3) |
| Size (") | 13.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | Liquid Retina display with True Tone |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | macOS |
| Software version | Sequoia |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Touch ID | Yes |
Memory
| RAM | 16GB/24GB/32GB |
| Card slot | No |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 1080p FaceTime HD |
| Resolution | 12MP |
| Secondary camera | N/A |
| Video recording | Yes |
Features
| Apple Intelligence | Yes |
| Apple Pay | Yes - Authorise payments using Touch ID |
| Backlight keyboard | Yes - Magic Keyboard |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Siri | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby | Atmos |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB/2TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Three-mic array |
| Built-in speakers | Yes - 4 |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| HDMI port | No |