2023 MacBook Pro 16" M3 range (Version 13)
Battery
| Usage time |
Up to 22 hours Apple TV app movie playback Up to 15 hours wireless web |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - 140W |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) |
M3 Pro chip: 2.13 M3 Max chip: 2.18 |
| Height (mm) | 16.76 |
| Width (mm) | 355.85 |
| Depth (mm) | 248.16 |
| SIM type | N/A |
Processor
| GPU |
M3 Pro chip: 18-core M3 Max chip: 30-core or 40-core |
| CPU speed |
M3 Pro chip: 12-core M3 Max chip: 14-core or 16-core |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Charger connection type | MagSafe 3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Display
| Pixels | 254 ppi |
| Resolution | 3456x2234 |
| Brightness |
1000 nits Peak: 1600 nits SDR: 600 nits |
| Colours | 1 billion |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Size (") | 16 |
| Touch screen | No |
| Display type | Liquid Retina XDR display |
| Refresh rate | 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
Platform
| Operating system | macOS Sonoma |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Touch ID | Yes |
Memory
| RAM | 18GB/48GB/64GB/96GB/128GB |
| Card slot | Yes - SDXC |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 1080p FaceTime HD |
| Secondary camera | N/A |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Magic Keyboard |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Voice Control VoiceOver Zoom Increase Contrast Reduce Motion Siri and Dictation Switch Control Closed Captions Text to Speech |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby Atmos | Yes |
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Digital Plus | Yes |
Video
| Dolby Vision | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB/1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - three-mic array |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | Yes - 3 |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes |