2023 MacBook Air 15.3" (Version 13)
Battery
| Usage time |
Up to 18 hours of Apple TV app movie playback Up to 15 hours of wireless web |
| Removable battery | No |
| Fast charge | Yes - with 70W USB-C Power Adapter |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 1.51 |
| Height (mm) | 11.5 |
| Width (mm) | 340.4 |
| Depth (mm) | 237.6 |
| SIM type | N/A |
Processor
| GPU | 10-core |
| CPU speed | 8-core |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Charger connection type | MagSafe 3 |
| USB cable | Yes |
| USB type | 2x Thunderbolt (USB 4) |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Display
| Resolution | 2880x1864 |
| Brightness | 500nits |
| Colours | 1 billion |
| Size (") | 15.3 |
| Touch screen | No |
| Display type | Liquid Retina display |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | IPS |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | macOS Ventura |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
| Touch ID | Yes |
Memory
| RAM | 8GB/16GB/24GB |
| Card slot | No |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing - 1080p FaceTime HD |
| Secondary camera | N/A |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Magic Keyboard |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| eSIM compatibility | No |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Dolby |
Vision Atmos |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB/2TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - x6 |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Thunderbolt | Yes - 2 |
| 3.5mm audio output | Yes |