2022 MacBook Pro 13" (Version 13)
Battery
| Usage time | Up to 20 hours of typical device usage |
| Battery type | Lithium-polymer |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 58.2WHr |
Body
| Height (mm) | 15.6 |
| Width (mm) | 304.1 |
| Depth (mm) | 212.4 |
| Weight (g) | 1400 |
| SIM type | N/A |
Panel
| Brightness (nit) | 500 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | 16-core Neural Engine |
| Model | Apple M2 |
| Octa Core | Yes |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Backlight technology | LED |
| Multi-touch | Yes |
| Size (") | 13.3 |
| Touch screen | No |
| Display type | Retina display |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
Platform
| Operating system | macOS |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB/16GB/24GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - Magic Keyboard |
| Document viewer | Yes |
| Dolby digital | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| eSIM compatibility | No |
| Music player | Yes |
| Touch controls | Touch bar |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | No |
Graphics card
| Model | 10-core GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Flash
| Flash type | N/A |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB/512GB/1TB/2TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - three-mic array |
| Built-in speakers | Yes - stereo speakers |
Interfaces/Ports
| USB port | 2x USB 4 (Thunderbolt) |
| Headphone jack | Yes |