2019 MacBook Air 13.3" (Version 13)
Battery
| Usage time | Up to 13 hours |
| Battery type | Built-in 49.9-watt-hour lithium polymer battery |
| Standby time | Up to 30 days |
Body
| Weight (kg) | 1.25 |
| Height (mm) | 15.6 |
| Width (mm) | 304.1 |
| Depth (mm) | 212.4 |
| Weight (g) | 1250 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| USB type | Thunderbolt 3 (Type-C) |
| WiFi | Yes |
Processor
| Model | Dual-core Intel Core i5 |
| CPU speed | Up to 3.6GHz |
Display
| Pixels | 227 ppi |
| Resolution | 2560x1600 |
| Backlight technology | LED |
| Screen size | 13.3" |
| Display type | Retina |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | MacOS |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Front camera
| HD video recording | Yes |
| Resolution (max MP) | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Camera type | 720p FaceTime HD |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics 617 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Smart Interaction
| Voice recognition | Yes |
Speakers
| Speaker type | In-built stereo |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB SSD |
Key Information
| Operating system | MacOS |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| USB port | Type-C x2 (Thunderbolt) |