2017 MacBook Air 13" (Version 13)
Battery
| Usage time | Up to 12 hours |
| Battery type | Built-in 54-watt-hour lithium-polymer battery |
| Standby time | Up to 30 days |
Body
| Weight (kg) | 1.35 |
| Height (mm) | 17 |
| Width (mm) | 325 |
| Depth (mm) | 227 |
| Weight (g) | 1350 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.0 |
| USB type |
2x USB 3 1x Thunderbolt 2 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Model | Dual-core Intel Core i5 |
| CPU speed | Up to 2.9GHz |
Display
| Resolution | 1440x900 |
| Backlight technology | LED |
| Screen size | 13.3" |
| Display type | Widescreen |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | MacOS |
Sensors
| Ambient light sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Front camera
| HD video recording | Yes |
| Resolution (max MP) | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
Camera
| Camera type | 720p FaceTime HD |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - FaceTime |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel HD Graphics 6000 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Smart Interaction
| Voice recognition | Yes |
Speakers
| Speaker type | In-built stereo |
Storage
| Hard drive capacity |
128GB SSD 256GB SSD |
Key Information
| Operating system | MacOS |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| Memory card slot | Yes - SD card |
| USB port |
2x USB 3 1x Thunderbolt 2 |