AOC Basic-line B3 Series 24B3HA2 24-inch LED Monitor Full HD
Environmental
| Operational humidity |
Operating: 10% to 85% (non-condensing) Non-operating: 5% to 93% (non-condensing) |
| Operational temperature |
Operating: 0°C to 40°C Non-operating: -25°C to 55°C Altitude - Operating: 0m to 5000m (0 to 16404ft) Non-operating: 0m to 12192m (0 to 40000ft) |
Design
| Bezel Type | 3-Sided Frameless |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 542.4x412.1x202.3 (WxHxD) Without stand: 542.4x316.2x44.6 (WxHxD) |
| Tilt range | -5° - 23° |
| Weight (kg) |
With stand: 2.97 Without stand: 2.65 |
Panel
| Anti glare | Yes |
Connectivity
| Frequency band |
Horizontal Scan Range: 30k - 115kHz Vertical Scan Range: 48 - 100Hz |
Display
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut |
NTSC 83% (CIE1976) sRGB 100% (CIE1931) |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio |
Typical: 1300:1 DCR: 20 Million:1 |
| Display features |
Flicker-free Low Blue Mode |
| Display type | LED-backlit |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Panel type | LCD |
| Pixel pitch (mm) | 0.2745×0.2745 (HxV) |
| Pixels per " | 93 |
| Response time |
GtG: 4ms MPRT: 1ms |
| Screen size | 23.8-inch |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Screen resolution |
HDMI: 1920x1080 at 100Hz VGA: 1920x1080 at 60Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| Feature | AdaptiveSync |
| Size |
Horizontal scan size (Max): 527.04mm Vertical scan size (Max): 296.46mm |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100 - 240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 20W Standby mode: 0.5W Max: 32W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes - 2x 2W |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 1 |
| VGA | Yes - 1 |
Energy Performance
| Energy efficiency class | E |
Certification
| Environmental compliance | RoHs |
Certification and Compliance
| Safety |
CE FCC |